Vėžys – grėsminga liga senesnė už mus pačius

Vėžys kartais vadinamas šių dienų maru. Kiekvienais metais jis nusineša daugybės žmonių gyvybes. Tai liga, sėjanti vien baimę ir nerimą, nes nėra visuotinai pripažinto veiksmingo gydymo, o sergančiųjų gretas papildo net vaikai. Nors šiandien apie šią ligą žinoma gana daug, atliekama gausybė stebėjimų, nuolat kartojami vėžio kraujo tyrimai pacientams ir visa tai suteikia galimybę stebėti vėžio raidą ir pakitimus, apie ligos ištakas kalbama retai. Apie tai, kada ir kaip mus pasiekė didžiausiu žmonijos priešu vadinamas vėžys informacijos išties nedaug.

Viskas prasidėjo kur anksčiau nei manyta

Nors dažniausia vėžys diagnozuojamas ir siejamas su žmogumi, ne paslaptis, kad šia liga serga ir gyvūnai. Būtent pastarųjų duomenys leidžia atkurti vėžio istoriją. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad dar priešistorinius laikus menantys dinozaurai taip pat sirgo šia pražūtinga liga. Ne mažiau patikimi ir Senovės Egipto teritorijose rasti balzamuoti kūnai. Egiptiečių laidojimo tradicijos šiandieniniams mokslininkams suteikė galimybę nustatyti, kokiomis onkologinėmis sirgo to meto žmonės, mat balzamuoti puikiai išsilaikė ne tik patys kūnai, bet ir vidaus organai. Maža to, kad radiniai liudija buvusias onkologines ligas, rašytiniai šaltiniai įrodo, kad Senovės Egipto gyventojams vėžys buvo ne tik pažįstamas, tačiau jie gebėjo atskirti piktybinius ir nepiktybinius darinius bei juos gydyti. Tiesa, greta gydymo vaistais ar šalinimo chirurginiu būdu, minimas ir trečiasis, šiandien tik šypseną keliantis vėžio gydymo metodas – magija.

Ištakos Egipte, pavadinimas Graikijoje

Nors minėtieji duomenys iš Senovės Egipto mus pasiekia maždaug iš 1500 m. pr. m. e., vėžio pavadinimas atsirado Senovės Graikijoje. Tiesa, ir čia įvykusi evoliucija. Graikų gydytojas Hipokratas aprašė kelias vėžio atmainas ir rašytiniuose šaltiniuose šią ligą pavadino karkinos (graikiškai tai reiškė krabą arba vėžį, veikiausiai taip nutiko dėl išorinio naviko panašumo į tokius gyvius). Šis pavadinimas buvo išverstas į lotynų kalbą, kurioje jo atitikmuo – cancer ir sėkmingai nukeliavo į kitas Europos kalbas. Hipokratas netgi buvo iškėlęs vėžinių susirgimų atsiradimo organizme teoriją. Anot graiko, vėžį žmogaus kūne išprovokuoja per didelis juodosios tulžies kiekis. Na, o onkologinių susirgimų pavadinimas kilo ne kur kitur kaip Senovės Romoje. Filosofas ir gydytojas Galenas navikus vadino romėnišku žodžiu oncos, reiškiančiu tinimą. Iš jo vėliau ir susiformavo bendras vėžinių susirgimų pavadinimas – onkologinės ligos.

Vėžio kraujo tyrimai Medicina Practica laboratorijoje : https://medicinapractica.lt/produkto-kategorija/tyrimai/vezio-zymenu-tyrimai

Susiję įrašai

Parašykite komentarą

Dėkojame, kad nusprendėti palikti komentarą! Tiesiog užpildykite laukelius ir paspauskite mygtuką Skelbti. Turėkite omenyje, kad komentaras nebūtinai bus matomas iš karto, pirmiausia jis bus patikrintas.