Žieminės padangos – viskas, ką reikia žinoti

Foto: Pixabay.com

Nuo jūsų automobilio padangų kokybės priklauso automobilio stabilumas, stabdymo kelias ir, žinoma, jūsų saugumas. Pirmosios padangos pradėtos gaminti beveik prieš 200 metų, o per visą tą laiką tobulinamos technologijos, kad padangos atliktų savo pareigą kuo geriau.

Žieminės padangos yra pačios svarbiausios – jos yra atsakingos už sukibimą su pačia slidžiausia kelio danga metuose, todėl jos turi būti pakankamai minkštos ir keičiamos laiku. Tokias padangas labai svarbu tinkamai išsirinkti, todėl šiandien detaliau pakalbėsime apie žieminių padangų ypatybes, indikatorius ir patarimus perkant naujas ar naudotas padangas.

Kuo ypatingos žieminės padangos?

Vasarinės padangos yra atsparios karščiui bei užtikrina kuo daugiau sukibimo su asfaltu, griovelius paliekant tik stabilumui važiuojant žvyrkeliu ir vengiant akvaplaningo. Žieminių padangų paskirtis yra „kabintis“ į sniegą ir netgi žemoje temperatūroje išlikti pakankamai minkštoms, kad būtų palaikomas sukibimas su slidžiais paviršiais.

Taisyklė paprasta – žieminės padangos reikalingos žemesnėje nei +7°C temperatūroje. Būtent tada jos atskleidžia geriausias savo savybes. Jos gaminamos iš ganėtinai minkšto mišinio, todėl aukštoje temperatūroje per daug suminkštėja. Lengviausiai pastebima savybė – grubus protektorius bei daugybė miniatiūrinių griovelių padeda „kabintis“ ne tik į sniegą, bet ir į ledą bei šlapią sniegą.

Ar jau laikas atnaujinti žiemines padangas?

Priklausomai nuo žieminių padangų kokybės, jos tarnauja apie 2-5 sezonus. Brangesnės žieminės padangos pagamintos iš patvaresnio gumos mišinio ir turi efektyvesnį bei geriau „išdirbtą“ protektoriaus raštą.

Naujas žiemines padangas rekomenduojama keisti po 4-5 metų eksploatavimo arba pasiekus minimalų protektoriaus gylį (3mm Lietuvoje).

Laikui bėgant, net ir nenaudojamos padangos praranda savo svarbiausias savybes – gumos mišinys „suragėja“, dėl to kieta padanga nebesuteikia tokio gero sukibimo ir yra lengviau pažeidžiama. Vadinasi, net ir visiškai nenaudota, puikiai atrodanti padanga gali būti blogos kokybės, jeigu jai yra daugiau nei 5 metai.

Kaip išsirinkti naujas žiemines padangas?

Kad ir kokios brangios bei kokybiškos yra padangos, jos bus visiškai nenaudingos, jeigu neatsižvelgsite į pačius svarbiausius aspektus.

Dydis

Tai pirmas dalykas, apie kurį teiraujasi padangų pardavėjai. Tiek žieminės, tiek vasarinės padangos turi būti vienodo dydžio. Padangų dydis visada nurodomas ant jų sienelių specialiu žymėjimu (pvz.: 205/45 R17). Čia:

  • 205 – padangos protektoriaus plotis milimetrais
  • 45 – padangos aukščio koeficientas procentais. Šiuo atveju parodoma, kad padangos aukštis sudaro 55% jos pločio
  • R17 – nurodomas padangos skylės diametras coliais. Šiuo atveju, padanga gali būti montuojama tik ant 16 colių skersmens ratlankių

Ant tų pačių ratlankių galima montuoti ir skirtingų pločių ir aukščių padangas, tačiau reikėtų atsižvelgti į gamintojo rekomendacijas ir rinktis tik optimaliausius dydžius. Netinkamo dydžio padangos gali būti blogai užmontuotos ir sukelti avarinę situaciją.

Foto: Shutterstock.com

Tipas

Kokiais keliais dažniausiai važinėjate žiemą – mieste, tarpmiestiniais keliais, o gal kaime? Pastarasis variantas reikalauja kuo aukštesnės kokybės, ar netgi dygliuotų padangų. Užmiestyje susidaro didesnės pusnys, prasčiau prižiūrimi keliai ir, todėl, dažniau patenkama į ekstremalias situacijas.

Miesto vairuotojai su tuo susiduria rečiau, todėl pilnai pakanka pasirinkti gerą kokybės ir kainos santykį suteikiančias padangas.

UTQG – padangų kokybės įvertinimas

Ar žinojote, kad kiekvienai padangai privalo būti atliekami įvairūs bandymai, kurie patikrina svarbiausias padangų savybes? Geriausia dalis ta, kad bandymų rezultatai privalo būti nurodomi ant kiekvienos padangos – tai labai paprastas ir efektyvus būdas įvertinti padangų kokybę pagal jūsų kriterijus.

  • Atsparumas susidėvėjimui – žymima TREADWEAR 500 (skaičius gali varijuoti nuo 60 iki 800). Kuo skaičius didesnis, tuo padanga lėčiau dėvisi.
  • Sukibimas – žymima TRACTION AA (AA yra aukščiausias, o C – žemiausias įvertinimas). Kuo padangos sukibimo įvertinimas didesnis, tuo stabdymo kelias trumpesnis ir yra mažesnė tikimybė netikėtai prarasti kontrolę posūkyje.
  • Atsparumas temperatūrai – žymima TEMPERATURE A (A yra aukščiausias, o C – žemiausias įvertinimas). Kuo įvertinimas geresnis, tuo padangos atsparesnės karščiui, kuris susidaro važiuojant dideliu greičiu.

Jeigu norite sutaupyti, padangas rinkitės pagal poreikius. Pavyzdžiui, jei daugiausiai važinėsite sniegu, tada jos nesidėvės taip greitai ir atsparumas susidėvėjimui tampa ne toks aktualus. Jeigu dažnai keliaujate autostrada, atkreipkite dėmesį į atsparumą temperatūrai bei sukibimo įvertinimą.

Venkite universalių padangų

Universalios padangos yra žymimos M+S simboliu. Raidės M ir S atstovauja Mud and Snow kombinaciją (angl. purvas ir sniegas). Universalios padangos puikiai tinka visiems sezonams tol, kol oro sąlygos yra švelnios. Tai reiškia, kad tokio tipo padangos labai sunkiai įveiks pusnis bei ledą.

Trumpai tariant, universalios padangos neužtikrins gero sukibimo su sniegu žiemą bei asfaltu vasarą – rezultatas visada bus tik vidutinis. Dėl to jos rekomenduojamos tik retai važinėjantiems ir retai su ekstremaliomis sąlygomis susiduriantiems vairuotojams.

Foto: Pixabay.com

Keletas patarimų

Tinkamas žiemines padangas išsirinkti nėra sudėtinga – reikia tik žinoti, kas aktualiausia jums.

Ne visais ratais varomiems automobiliams priekyje ir gale padangos gali būti skirtingos, tačiau tai nėra rekomenduotina. Kiekviena padanga suteikia kitokias savybes, todėl, dėl skirtingų padangų, sukibimas gale ir priekyje gali stipriai skirtis. Jeigu galite sau leisti, įsigykite ir naudokite vienodų padangų komplektą.

Prieš padėdami žiemines padangas kitam sezonui, gerai jas nuvalykite ir sukraukite tik horizontaliai. Laikykite vėsioje ir sausoje vietoje, paslėpkite nuo tiesioginių saulės spindulių. Tai apsaugos padangas nuo deformacijos ir prailgins jų amžių.

Padangas pirkti saugu tiek įprastose, tiek internetinėse parduotuvėse. Internetinėje parduotuvėje www.padangos1.lt galite rasti padangas tiek pagal norimus matmenis, tiek pagal automobilio modelį. Taigi, apsilankykite ir išsirinkite jau dabar!

Susiję įrašai

Parašykite komentarą

Dėkojame, kad nusprendėti palikti komentarą! Tiesiog užpildykite laukelius ir paspauskite mygtuką Skelbti. Turėkite omenyje, kad komentaras nebūtinai bus matomas iš karto, pirmiausia jis bus patikrintas.